Skąd wziąć sprzęt do rehabilitacji?

Miałeś wypadek? Choroba niespodziewanie odebrała ci sprawność? Takich sytuacji nie da się przewidzieć, więc prawdopodobnie nie masz odłożonych pieniędzy na zakup sprzętu, z którego nagle musisz korzystać. Często zdarzają się drobne kontuzje, które tylko przez jakiś czas utrudniają funkcjonowanie. Wówczas pojawia się też pytanie, co zrobić z zakupionym przedmiotem?

Wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego

Dla osób, które potrzebują pomocy, ale nie mają pieniędzy lub nie chcą na krótki czas korzystania dokonywać zakupu powstały wypożyczalnie sprzętów rehabilitacyjnych. Korzystanie z nich jest bardziej opłacalne, bo jednorazowo (na miesiąc) tańsze niż nabycie potrzebnych pomocy, a po zakończeniu leczenia nie martwimy się, co zrobić ze sprzętem. Także w przypadkach krytycznych, gdy nie mamy pewności, jak długo chory będzie żył, a leczenie jest bardzo drogie możemy wypożyczyć to, co ułatwi funkcjonowanie, a gdy przestanie być potrzebne po prostu oddać.

W większości wypożyczalni można nabyć dowolny potrzebny sprzęt. Są jednak miejsca skupiające się na wybranych przedmiotach, np. wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych. Tam zwykle dostępna jest większa ilość i różnorodność konkretnych urządzeń niż w miejscach udostępniających szeroką gamę produktów.

Gdzie i jak pożyczyć sprzęt?

Ze względu na największe zapotrzebowanie wypożyczalnie zwykle znajdują się w bliskiej odległości od szpitali lub na ich terenie. By skorzystać z ich usług, można pójść do punktu, w którym działają lub zadzwonić i poprosić o dostarczenie sprzętu do domu, jeśli nie mamy możliwości sami go odebrać. Pracownicy wypożyczalni zadbają także o to, by poprawnie używać przedmiotów rehabilitacyjnych i w razie potrzeby poinstruują pożyczającego o ich przeznaczeniu i sposobie działania. Informacje o wypożyczalniach dostępnych najbliżej nas możemy znaleźć także w internecie.

Co ile kosztuje?

Pożyczyć można każdy sprzęt pomagający żyć z niepełnosprawnością. Koszt wypożyczenia różni się w zależności od ceny zakupu i złożoności przedmiotów. Zwykle waha się od 30 do 150 złotych za miesiąc używania. Najtańsze są stojaki na kroplówki, i przedmioty ułatwiające poruszanie się (kule, balkoniki, wózki inwalidzkie), a najwięcej zapłacimy za wypożyczenie łóżek rehabilitacyjnych.
Zakup nowego sprzętu jest około 10 razy droższy, więc jeśli wiemy, że będziemy go potrzebować krócej niż 10 miesięcy, to warto zastanowić się, czy jest sens kupna. W końcu wypożyczalnie powstały po to, by ułatwiać (a często przez brak finansów w ogóle umożliwiać) leczenie.