Na jakich zasadach jest wypożyczany sprzęt rehabilitacyjny?

Rehabilitacja to ważny etap na drodze powrotu do zdrowia. Żeby była skuteczna, konieczne jest wsparcie wykwalifikowanego rehabilitanta oraz użycie profesjonalnego sprzętu. W związku z tym, że specjalistyczny sprzęt do rehabilitacji nie jest tani, coraz więcej osób korzysta z usług wypożyczalni. Firmy świadczące tego rodzaju usługi znaleźć można w większości dużych miast w Polsce. Warunki wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego są określone w regulaminie. W przypadku wartościowego sprzętu zwykle pobierana jest jednorazowa kaucja, która jest zwracana po zakończeniu okresu wypożyczenia.

Osoba, która decyduje się na wypożyczenie sprzętu, zobowiązana jest także do płacenia na rzecz firmy miesięcznej opłaty. W ramach świadczonych usług niektóre wypożyczalnie oferują transport sprzętu pod wskazany adres oraz jego montaż we wskazanym miejscu. Serwisant zobowiązany jest również do szczegółowego omówienia sposobu obsługi urządzenia.

Odpowiedzialność za wypożyczony sprzęt

Zgodnie z regulaminem wypożyczalnia zobowiązuje się do regularnej konserwacji oraz naprawiania sprzętu, tak by zawsze zachowywał odpowiednią jakość i niezawodność. Użytkownik z kolei powinien korzystać z urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem. W przypadku zagubienia lub uszkodzenia sprzętu w wyniku nieprawidłowego użytkowania zobowiązany jest do pokrycia kosztów zakupu lub naprawy. Wypożyczenie urządzeń odbywa się na podstawie umowy użyczenia. Do jej zawarcia wymagany jest dokument potwierdzający tożsamość wypożyczającego.

Jeśli osoba ta nie może osobiście podpisać umowy, powinna to zrobić inna osoba, reprezentująca niepełnosprawnego. Zasadniczo przyjmuje się, że urządzenia rehabilitacyjne mogą być użytkowane maksymalnie przez sześć miesięcy. W razie konieczności istnieje jednak możliwość wydłużenia okresu wypożyczenia. Zasady zwrotu urządzeń również określone są w regulaminach. Zazwyczaj pożyczony sprzęt trzeba oddać w terminie do siedmiu dni, licząc od daty upływu okresu wyznaczonego na umowie.