Jakie sprzęty mają wpływ na efektywną rehabilitację?

W celu poprawy zdolności fizycznych zazwyczaj pacjenci poddawani są licznym rehabilitacjom, które mają przywrócić im częściową lub pełną zdolność ruchową. Dzisiejszy rozwój technologiczny sprawił, że również i w tej kwestii panuje szeroki wybór nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego.

Łóżka

Łóżka specjalistyczne dla chorych są jednymi z najpowszechniejszych urządzeń stosowanych podczas pomocy pacjentowi. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które zmuszone są przez dłuższy czas przebywać w łóżku. Czym różni się to od klasycznego modelu?

Przede wszystkim łóżko podzielone jest na kilka stref, które można regulować dzięki wykorzystaniu pilota. Istnieje możliwość ustawienia wysokości, a sam pacjent może także korzystać z pozycji półsiedzącej. Innymi ciekawymi rozwiązaniami są zastosowane dodatkowe barierki oraz wysięgniki, które mają za zadanie pomóc zmienić pozycję leżącemu. Jest to bez cienia wątpliwości sprzęt najwyższej jakości, który znacznie uprzyjemnia długi pobyt w łóżku.

Sprzęt sportowy do rehabilitacji

By przywrócić wszystkie podstawowe funkcje u pacjenta, dość często wykorzystuje się w tym celu sprzęt sportowo-rehabilitacyjny. Do tego grona należy zaliczyć takie urządzenia jak: rowery, steppery, bieżnie czy klasyczne osprzęt do ćwiczeń stricte siłowych. Naturalnie to, z których urządzeń będzie korzystać rehabilitant zależne jest od indywidualnych potrzeb. Nie mniej sprzęt sportowy jest zdecydowanie potrzebny w celu odzyskania pełni zdrowia.

Dodatkowe elementy

Będąc przy temacie sportu, należy także zwrócić uwagę na między innymi piłki do ćwiczeń, maty gimnastyczne czy specjalistyczne materace. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim podczas ćwiczeń typowo rozciągających. To również świetna forma aktywności rehabilitacyjnej, która jest w znacznym stopniu poprawić stan zdrowia u pacjenta.

Podsumowanie

Reasumując, dobór sprzętu rehabilitacyjnego jest zależny głównie od przypadłości rehabilitanta. Nie mniej godne uwagi są wszelkiej maści urządzenia typowo sportowe, jak i inne elementy do ćwiczeń rozciągających. Jeśli chodzi zaś o znacznie cięższe przypadki warto wziąć pod uwagę specjalistyczne łóżka, które są wygodne oraz komfortowe w użytkowaniu.