Jak wybierany jest sprzęt do rehabilitacji?

Sprzęt rehabilitacyjny wykorzystywany jest głównie przez osoby starsze, ludzi o stałej bądź czasowej niepełnosprawności oraz przez pacjentów po różnorakich zabiegach, np. ortopedycznych. W związku z tym niezwykle istotny staje się wybór takiego sprzętu, gdyż wpływa on na szybkość powrotu do pełnej sprawności ruchowej pacjentów.

Pozyskanie takiego sprzętu wiąże się z dwiema możliwościami – możemy zakupić w stanie nowym z gwarancją lub z komisu bądź wynająć. Dodatkową możliwością staje się dopłata na taki sprzęt, np. dofinansowanie na łóżko rehabilitacyjne, które w znaczny sposób ogranicza koszty i pozwala na nabycie lepszego wyposażenia.

Kupno sprzętu rehabilitacyjnego na własność

Wybór sprzętu rehabilitacyjnego oraz sposobu jego nabycia zależny jest od konkretnych okoliczności jak rodzaj schorzenia czy sytuacja finansowa pacjenta. Z reguły bardziej opłacalne jest kupno nowego wyposażenia w sklepie medycznym, zwłaszcza gdy musi on być indywidualnie dostosowany do potrzeb i wymagań pacjenta, jak wkładki ortopedyczne, kołnierze czy gorsety. Zasadnym staje się również sytuacja, gdy produkt ma charakter bardziej osobisty co ma uzasadnienie we względach higienicznych. Dużo zdrowsze jest używanie nowego krzesła toaletowego, a nie np. używanego materaca przeciwodleżynowego będącego wcześniej własnością szpitala. Jeśli sprzęt rehabilitacyjny wykorzystywać będziemy przez dłuższy okres, wówczas jedynym rozwiązaniem jest zakup produktu. Znacznie wzmocnimy wtedy swój budżet, dodatkowo sklep medyczny zapewnia gwarancję na zakupiony produkt, a wraz z jej upływem przeglądy i serwisowanie sprzętu.

Wypożyczenie sprzętu do rehabilitacji

Są jednak sytuacje, w których wypożyczenie produktu jest lepszym rozwiązaniem np. z punktu widzenia finansowego. Warto z niego skorzystać, ale jedynie w sytuacji, gdy nasza potrzeba skorzystania z takiego sprzętu jest krótkookresowa. Wypożyczenie odpowiednie jest także dla tych, którzy chcą wcześniej wypróbować funkcjonalność produktu, a dopiero potem zdecydować się na zakup na własność.