Co przyda się w rehabilitacji?

Rehabilitacja to użycie specjalistycznych technik medycznych w celu przywrócenia sprawności fizycznej i psychicznej osobą, które posiadają różnego typu urazy i schorzenia. Przeprowadzona jest ona przez przeszkolone osoby inaczej zwanymi rehabilitantami, którzy wykonują dane zabiegi w sposób bezpieczny i profesjonalny. Dzięki różnorodnym technikom i sprzętom, pacjent może czuć się komfortowo a zarazem widzieć oczekiwane efekty.

Typy i funkcje sprzętu do zabiegów rehabilitacyjnych

Sprzęt do rehabilitacji to nieodzowna część profesjonalnie przeprowadzonych zajęć, który ma na celu przywrócić sprawność pacjentów bądź ułatwić ich jakość życia i przywrócić wykonywanie podstawowych czynności. Stanowi wyposażenie gabinetów lekarskich, sal gimnastycznych, siłowni, szpitali a także istnieje możliwość posiadania go w domu. W zależności od schorzenia dostępne są przeróżne rodzaje urządzeń ułatwiających powrót do w miarę normalnego funkcjonowania.

Dla osób po wylewach i udarach, oraz dla tych, którzy są stale leżący, dostępne są specjalne łóżka rehabilitacyjne. Łóżko podzielone jest na odrębne części, osobno regulowane najczęściej pilotem. Zatem istnieje możliwość podniesienia tylko nóg, bądź głowy lub całego tułowia do pozycji półsiedzącej. Łóżko to w zestawie posiada bardzo wygodny materac przeciwodleżynowy, który jest bardzo ważny dla codziennie leżących pacjentów.

Sprzęt do rehabilitacji to także chodziki, które są tak zaprojektowane by pomagać poruszać się osobą starszym lub mocno schorowanym. Dla niektórych osób codzienne czynności i jakakolwiek aktywność fizyczna jest możliwa tylko dzięki tzw „balkonikowi”. Niektóre modele posiadają podpórki, które umożliwiają ewentualny odpoczynek podczas chodzenia lub służą do przewożenia zakupów lub innych rzeczy.

W szpitalach na oddziałach rehabilitacyjnych, w salach gimnastycznych w szkole bądź w gabinetach lekarskich znaleźć można również drabinki rehabilitacyjne. Mają one na celu zapewnić zdrowy kręgosłup dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom gimnastycznym. Dla każdego więc znajdzie się odpowiedni sprzęt medyczny, dobrany pod kątem każdego schorzenia, ponieważ rodzajów i typów sprzętu do zabiegów rehabilitacji jest o wiele wiele więcej.